nowotwór ucha
Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

Rak ucha – objawy
U pacjentów, chorujących na raka ucha mogą wystąpić różne symptomy, które są zależne od części ucha, w jakiej rozwija się zmiana nowotworowa. Do objawów nowotworów ucha można zaliczyć:
- krwawienia z ucha
- wydostawanie się wydzieliny z ucha
- szumy uszne
- Narastające bóle uszu (zwłaszcza nieustępujące po zastosowaniu leków przeciwbólowych)
- zaburzenia słuchu – niedosłuch
- zaburzenia równowagi
- porażenie nerwu twarzowego
- zmiany w okolicy małżowiny usznej (owrzodzenia czy grudkowate, twarde zmiany)
- zawroty głowy
- poczucie istnienia ciała obcego w okolicy ucha.
Przyczyny raka ucha
Przyczyny, odpowiedzialne za pojawianie się nowotworów ucha nie zostały dotychczas w pełni określone. Wzrost ryzyka zachorowalności na raka ucha może być związany z paleniem papierosów lub przewlekłymi, niedoleczonymi zakażeniami ucha. Obserwuje się podatność zachorowania na ten typ nowotworu u osób narażonych na wymienione czynniki. W kwestii zmian złośliwych, które rozwijają się w okolicy małżowiny usznej, np. rak podstawnokomórkowy, przyczyną zwiększającą jego rozwój może być częste narażenie ucha na działanie promieniowania ultrafioletowego.
H2: Leczenie raka ucha


Leczenie raka ucha
Nowotwory ucha leczone są w głównej mierze chirurgicznie. U chorych na raka ucha stosuje się także radioterapię. Ta forma leczenia nowotworów ucha sprawdza się jako metoda uzupełniająca. W niektórych przypadkach radioterapia może poprzedzać przeprowadzenie operacji raka ucha. W zaawansowanym stadium choroby może wystąpić konieczność usunięcia małżowiny, a później jej rekonstrukcją. Chemioterapia zwykle nie stosuje się w leczeniu nowotworów ucha, gdyż tego typu zmiany nowotworowe nie są na nią wrażliwe i nie przynoszą efektu.
Rokowania raka ucha
Rokowania raka ucha po przeprowadzeniu całkowitego usunięcia zmian nowotworowych chemioradioterapią są stosunkowo korzystne, a odsetek wieloletnich przeżyć wynosi ponad 60%. W pozostałych przypadkach rokowania nie są pomyślne. Nowotwory złośliwe ucha środkowego dają ok. 40% przeżyć 5-letnich.
Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!
W celu uzyskania informacji na temat pomocy,
napisz do nas lub zadzwoń!